Polacy w Bristolu i South West

Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Korzysci z urodzenia dziecka w Uk
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Korzysci z urodzenia dziecka w Uk

Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/07/2010 14:48 #8615

• yogie
  • Fresh Boarder
Witam wszystkich.Ostatnio dużo dyskutowałem ze znajomymi i nie moglismy dojsc do tego gdzie lepiej urodzic dzidziusia(Polsce czy UK.Nie chodzi tutaj o sluzbe zdrowie tylko o takie sprawy jak szybsze dostanie angielskiego obywatelstwa i takie tam.Juz tłumacze sprawe.Na wrzesien moja zona ma przewidziana date porodu naszego maluszka:)Mieszkamy na Wyspach i chcemy tu zostać na stałe,dlatego zastanawiamy się czy jeśli dziecko urodzi sie tutaj a nie w Polsce(Zona jest teraz w Polsce)bedzie miało lepiej np. ze zdobyciem angielskiego obywatelstwa albo jakies inne przywileje które by mu sie nie nalezaly jesli bylo by urodzone w Polsce.Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów:)

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/07/2010 16:22 #8621

• mrgp
  • Senior Boarder
Trochę za mało informacji o Tobie i Rodzinie, żeby dobrze odpowiedzieć.
Przede wszystkim napisz, proszę, jak długo tu mieszkasz (mieszkacie) i czy żona pracowała w Wielkiej Brytanii.

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/07/2010 18:49 #8668

• yogie
  • Fresh Boarder
Mieszkamy tutaj juz prawie 3 lata.Zona ma przepracowane w uk juz 1,5 roku na kontrakcie ale od roku juz nie pracuje.Aktualnie jest w Polsce i z tad moje pytanie.pozdrawiam

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/07/2010 20:38 #8695

• damian
  • Administrator
Witaj Yogie na forum.
Co do brytyjskiego obywatelstwa, potrzebujesz mieszkac w UK co najmniej 5 lat potem mozesz sie starac. Nie jestem pewien na 100% ale jest sposob aby aplikowac o obywatelstwo brytyjskie dla dziecka urodzonego tutaj. Ale czy jest to Tobie potrzebne?? Miec obwywatelstwo brytyjskie dla dziecka, podczas gdy wy jeszcze go nie bedzieie mieli? Moze lepiej wszyscy od razu aplikujecie, jak Wy juz bedziecie tutaj mieszkac 5 lat.
Ponizej troche info:
Home Office info
Co do tego gdzie rodzic??
Napisze z mojego punktu widzenia. Po pierwsze kobieta moze bez pozwolenia lekarza latac samolotem do 27 tygodnia, od 28 do 35 potrzebuje certyfikat od lekarza, od 36 nie moze juz latac.(w wiekszosci linii). Ja bym nie ryzykowal lataniem po od tych 27 tygodni, tak wiec w 27 tygodniu moja zona musialaby by byc juz w tym kraju gdzie zamierza urodzic.
Ja bardzo dobrze wspominam caly okres ciazy, rosnacy brzuch, zmiany nastrojow, szkole rodzenia, niezapomniany czas (latwo mi to mowic:). Nie wyobrazam sobie aby mnie nie bylo obok mojej zony.
Co najwazniejsze chcialem byc przy urodzeniu dziecka. Od 7 miesiaca mozna sie tego spodziewac w kazdej chwili. Mniej wiecej od tego czasu my bylismy juz spakowani do szpitala.Zalozmy ze Twoja zona jest od 27 tygodnia w Polsce i w 35 zaczyna sie akcja porodowa. Czesto mozesz miec do 10 godzin aby sie dostac do Polski, czy zdarzysz doleciec do Polski, zakladajac ze bedzie miejsce w samolocie i wlasnie Ci ostatni nie uciekl?
Jezeli mielibysmy rodzic w Polsce to wlasnie od tego 27 tygodnia RAZEM musielibysmy byc w Polsce. Jesli dziecko urodzi sie o czasie to juz potrzebujesz 13 tygodni urlopu z pracy. Zalozmy ze sie urodzilo w 40 tygodniu, kiedy chcesz wracac do UK? Dzieco moze wroci dopiero jak ma co najmniej tydzien, ale ja bym sie nie decydowal na podroze przed pierwszym miesiacem. Tak samo za zadne skarby nie wrocilbym sam do UK i czekal na przyjazd zony i dzidziusia. Zarowno chwile ciazy, porod jak i pierwsze tygodnie bobasa sa zbyt cenne aby spedzac je osobno. Dlatego nigdy nie rozwazalismy porodu w Polsce, a poza tym teraz UK jest moim domem.
leń - człowiek z dysfunkcją procesu motywacji

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 14:56 #8786

• Justyna
  • Administrator
Kazdy robi jak uwaza, napisze od siebie - nawet przez moment nie myslalam o porodzie w Polsce. Glownie ze wzgledu na sluzbe zdrowia i to wszystko o czym pisal Damian, mialam byc sama w Polsce i modlic sie zeby samolot sie nie spoznil albo nie bylo karambolu w Niemczech? Dziekuje, nie dla mnie
jak pisal Damian wczesniej - kobiecie wolno latac samolotem do pewnego momentu, mnie bylo niedobrze w samolocie juz w 4 miesiacu, co bardzo mnie wystraszylo. Samochodem do Polski w 9 miesiacu? 24 h w aucie? Ja nie moglam wytrzymac 2h, poza tym dlugie siedzenie w jednej pozycji jest bardzo niewskazane. A co jak porod zacznie sie we Fracji albo na promie?
W Polsce jesli nie znasz lekarza itd, ale to inna para kaloszy, czego nie bede rozstrzasac, bo to juz rozwazyliscie.
Co do prawa, tutaj rodzicie, tytaj rejestrujecie, potem wycieczka do Londynu do ambasady ze swiadectwem urodzin i zalatwiacie paszport. Po 5 latach pobytu w UK mozecie aplikowac o obywatelstwo. Dziecko bedzie mialo 2. Kiedys moze samo wybierze, ktore woli

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 16:02 #8790

• nemo
  • Platinum Boarder
yogie napisał:
Nie chodzi tutaj o sluzbe zdrowie tylko o takie sprawy jak szybsze dostanie angielskiego obywatelstwa i takie tam.

Zastanawia mnie w czym pomoże ci zmiana obywatelstwa? Nie jestem jakimś "chorym" patriotą, który zawsze uważa, że co polskie to najlepsze. Nie chcesz płacić podatku w Polsce? Załatwi to rezydentura podatkowa bez potrzeby posiadania drugiego paszportu. Kupno domu? Też brytyjski paszport nie jest niezbędny (znajoma po 2 latach pobytu w UK bez problemu kupiła dom a z tego co mówiła to w większości odrzucają wnioski anglików ze względów merytorycznych). Łatwiejsze załatwienie wizy np. do USA czy Kanady? Już samo to, że pracujesz w UK znacznie ułatwia sprawę.
Ze względu na mój tryb i miejsce pracy miałem nie raz okazje godzinami rozmawiać z anglikami i Irlandczykami i jeśli myślisz o zmianie paszportu wymień go na... Irlandzki. Unikniesz problemów na lotnisku w krajach gdzie nie zbyt lubią anglików, albo zostań przy polskim paszporcie: będziesz musiał tylko nauczyć się opowiadać o Lechu Wałęsie i Janie Pawle II.
Nawet jeśli będziesz mieć obywatelstwo angielskie to nadal Ty i twoje dzieci będziecie traktowani jako imigranci.

Jeśli się mylę proszę o korektę mojego punktu widzenia.
jutro to dziś tyle, że jutro

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 16:50 #8798

• nemezis
  • Platinum Boarder
Moze dlatego warto zatrzymac podwojne obywatelstwo...
Jak napisal nemo wbrew pozorom polski paszport czasem moze byc o wiele lepsza "przepustka" niz angielski a posiadajac obydwa masz mozliwosc wyboru. Poprawcie mnie jesli sie nie myle, ale ostatnim razem jak sprawdzalam mozna bylo zachowac podwojne obywatelstwo bez koniecznosci wyboru "rybki labo akwarium"...?
Carpe diem...!
Ostatnio zmieniany: 03/09/2010 16:51 przez nemezis.

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 20:40 #8809

• agab
  • Junior Boarder
Ja moze zbaczam troche z glownego tematu, ale moze ktos moze mi wyjasnic inna kwestie. jesli zona jest polka, maz anglik, dziecko urodzone w uk-ma wiec obywatelstwo brytyjskie, jaki status ma matka? autoamtyczna rezydentura, jest w ogole cos takiego czy jak to wyglada?

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 20:48 #8810

• damian
  • Administrator
jedyna roznica ze w tym przypadku zona/matka nie musi czekac 5 lat tylko 3 lata zanim zlozy aplikacje o naturalizacje
pozdrawiam

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 21:03 #8811

• agab
  • Junior Boarder
3 lata od daty slubu a nie przyjazdu do uk?

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 21:23 #8812

• damian
  • Administrator
nigdy sie na tym nie zastanawialem, trzeba by bylo sprawdzic na stronach home office

O:Korzysci z urodzenia dziecka w Uk 03/09/2010 22:20 #8818

• nemo
  • Platinum Boarder
3 lata od przyjazdu.
jutro to dziś tyle, że jutro
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.46 sekundy